Moją intencją jest powrót do korzeni Jogi: zasad moralnych i etycznych, do technik oddechowych, medytacji, uważności, do wibracji dźwięku mantr oraz głębokiej relaksacji.
Na najbardziej praktycznym poziomie joga jest procesem coraz większej świadomości tego, kim jesteśmy. Techniki jogi ułatwiają znalezienie równowagi i osiągnięcie zdrowia oraz rozwijają nasz uśpiony potencjał.
Joga pozwala nam być bardziej świadomymi siebie i czuć się całością. Ta ścieżka jest procesem samopoznania, samorealizacji, prowadzi nas świadomie do nawiązania kontaktu ze sobą i z życiem. Nie ma dogmatu, ani systemu wierzeń z nią związanych. Nigdy nie była sportem, ani fitnesem.
Moja Ścieżka Jogi
Jogę praktykowałam głównie poza granicami Polski z nauczycielami z różnych części świata. Jivamukti Jogę poznałam dzięki
Andrei Kwiatkowski – ukochanej przez wielu uczniów międzynarodowej nauczycielce-seniorce Jivamukti Yogi z Wielkiej Brytanii, Hakhan Aydın Dokuzoglu z Turcji był moim pierwszy nauczycielem, Alonso Aguilera z Chile wprowadził do vinyasa flow, Ram Das z Hiszpanii zapoznał z hatha yogą, oraz ATMA Guruji (gł nauczyciel duchowy ashramu Green Yoga) dzielił się hinduską filozofią jogi, którą studiował przez ponad 40 lat w swoim ojczystym kraju – czyli w Indiach.
Międzynarodowy Dyplom Nauczyciela Jogi 200h zdobyłam w Hinduskim Ashramie na Majorce (Teacher Training Green Yoga International) akredytowany przez Yoga Alliance USA & UK. Miałam ogromne szczęście, by studiować klasyczną Shivananda jogę, współczesną Vinyasę oraz zgłębiać chińską filozofię Tao na ścieżce Yin jogi. Mogłam doświadczyć różnych ścieżek i poczuć która jest mi najbliższa. Zdecydowanie preferuję klasyczne, łagodne formy jogi, takie jak Yin i Hatha, oparte na starożytnych tradycjach, mantrach, świadomym oddechu, zatrzymaniach, odczuwaniu ciała w asanach i pracy na głębszych poziomach: mentalnym, emocjonalnym, eterycznym i duchowym.
Jestem także absolwentką rocznej Akademii Wiedzy i Sztuki Rozwoju Dźwięku Naada Yoga Vidyalaya, którą ukończyłam u cudownego człowieka, mistyka, nauczyciela duchowego, Włocha, który większość życia spędził w Indiach jako mnich – Stefano Manfrina. Nada Yoga to starożytny indyjski systemem metafizycznym, traktowany zarówno jako system filozoficzny, uzdrawiania i jako forma jogi, w którym zajmowaliśmy się eksploracją świadomości i podświadomości za pomocą odczucia drgań fali dźwiękowej w ciele i umyśle oraz doświadczeniem wpływu wibracji głosu na harmonizację umysłu, układu hormonalnego i nerwowego. Nada Yoga uwalnia naszą duszę i umysł od emocjonalnych przywiązań. To zdecydowanie moja ukochana ścieżka jogi.
Obecnie studiuję w 3 letniej Akademii Jogi Integralnej Coach Shri Vivek Yoga pod skrzydłami hinduskiego nauczyciela Jivaya Vismaya w energii samozrealizowanego Mistrza – SHRI GURUJI SWAMI VIVEKANAND. Jest to bardzo głęboki jogowy proces wzrostu, który pomaga koordynować ciało, umysł, emocje i materię w życiu codziennym. Dzięki mądrości i tradycyjnym technikom jogi Shri Vivek (Joga, Kundalini, Tantra, Gyanyoga, Ajurweda) doświadcza się wolności od przywiązań, nawyków i wzorców myślowych. Daje to jasność widzenia rzeczy, takimi, jakimi są, zwiększa się nasza koncentracja, w wyniku czego łatwiejsze i bardziej precyzyjne staje się planowanie i podejmowanie decyzji. Bardzo życiowa ścieżka jogi, idealna na obecne, wymagające czasy.
Odbyłam kilka szkoleń jogi dla dzieci, m.in Animal Kids Yoga Dos Bichos z Joao Guimaraes, także kurs instruktora Aerial Yoga (tzw Joga na Hamakach) – ciekawa forma gimnastyki/akrobatyki w chustach, choć z prawdziwą jogą nie ma nić wspólnego 😉
Uczestniczyłam w różnych satsangach, kirtanach, duchowych praktykach na świecie.
Obecnie sama organizuję Retreaty jogowo-oddechowe w Polsce i za granicą.
Cały czas zgłębiam wiedzę duchową, interesuje mnie ścieżka uzdrawiania, uczę się w Pranic Science Academy u Stefano Manfrina.
Spotykam się w Polsce z całkowitym niezrozumieniem Jogi, która została spłycona do ćwiczeń gimnastycznych, pozbawiona zasad moralnych, etycznych i wszystkiego co wartościowe i piękne w tej starożytnej praktyce, która liczy sobie ponad 5 tysięcy lat.
„Ashtanga Yoga” – to pierwotna, ośmiostopniowa ścieżka jogi, została ogłoszona i zdefiniowana przez Patanjalego w Yoga sutrach. Tworzy kompletny system rozwoju uwzględniający wszystkie sfery życia człowieka. Są to:
1. YAMY – zasady moralne i etyczne życia społecznego
2. NIYAMY – zasady życia indywidualnego
3. ASANY – pozycje jogi
4. PRANAYAMA – opanowanie oddechu
5. PRATYAHARA – powściągnięcie zmysłów
6. DHARANA – koncentracja
7. DHYANA – medytacja
8. SAMADHI – jedność, oświecenie
Słowo Yoga pochodzi od rdzenia czasownika “yug”- który oznacza scalać, jednać, ujarzmić.
To sztuka stawania się człowiekiem, łączenie, a nie rozdzielenie. Na macie poznajesz siebie.
Na początku myślimy o połączeniu ciała, duszy i umysłu w sobie jako jednostce, z czasem zaczynamy rozumieć, że chodzi o coś więcej, że jesteśmy cząstką większej całości. Ta filozoficzna ścieżka odkrywa przed nami związki ciała z naszymi emocjami i myślami, które stopniowo rozpuszczamy, uwalniamy z ciała i umysłu, poszerzając samoświadomość, dążąc do samorealizacji, zgłębiając tajemnicę życia i uniwersalne prawa Wszechświata.
Joga opiera się na założeniu i obietnicy, że istnieje większe, pełniejsze życie, do którego wszyscy należymy.
Poprzez szczerze oddaną i konsekwentną praktykę każdy może osiągnąć spokój, szczęście i wolność.
To doświadczenie przynależności, powrotu do domu, do siebie, do jedności i ostatecznie oświecenia.
„Joga to osadzenie umysłu w ciszy. Kiedy umysł jest spokojny, osadzeni jesteśmy w swej zasadniczej naturze, którą stanowi nieograniczona Świadomość. ” – Donna Farhi
Czego możesz spodziewać się na praktykach jogi?
- spotkania z samym sobą
- świadomego oddechu i pranayamy (ćwiczeń oddechowych)
- nauki odpuszczania i akceptacji
- głębokiej relaksacji
- mantry, wspólnego śpiewania OM
- praktyki uważności - Mindfulness
- medytacji
- elementów muzykoterapii z wykorzystaniem różnych instrumentów (m.in. indyjskiego harmonium, dzwonków koshi, gongu, mis terapeutycznych Petera Hessa)
- wykładów dotyczących filozofii życia
- asan typowych dla yin lub hatha jogi
- pracy na wielu poziomach (fizycznym, mentalnym, emocjonalnym, duchowym)
Opis praktyk
YIN –
to joga spokojna, medytacyjna oparta na Chińskiej Filozofii Tao, skupiająca się na powięzi, więzadłach, ścięgnach oraz tkance łącznej, pracy z kobiecą energią yin, odpuszczaniem, emocjami, akceptacją, świadomym oddechem. Uspakaja umysł, relaksuje ciało, to intymne spotkanie z samym sobą.
YOGA INTEGRALNA (HATHA) –
to wyjątkowa praktyka jogi pochodząca z Indii, która zawiera w sobie różne techniki integrujące ciało, ducha oraz umysł. Bazuje na klasycznej Hatha jodze w asanach i pranayamach. Zawiera pozycje dynamiczne np. powitania słońca oraz statyczne, w których masz szansę zatrzymać się w sobie. Pracujemy także z ciałem subtelnym, z energią kundalini, która oczyszcza kanały i aktywuje czakry, co pomaga uwolnić emocje, podnosi nasze wibracje i zwiększa moc medytacji.
YOGA YIN-YANG –
to autorska praktyka ukierunowana na filozofię równowagi, balansu pomiędzy pierwiastkiem kobiecym Yin, a energią męską Yang. Taoiści wierzą, że te dwa atrybuty uzupełniają się wzajemnie i, że jedno nie może istnieć bez drugiego. Ten rodzaj jogi wykorzystuje obie energie dla równowagi psycho-fizycznej oraz duchowej człowieka. Pozycje Yin skupiają się na utrzymaniu pasywnych asan przez dłuższy czas, by dotrzeć do głębszych tkanek łącznych w ciele: powięzi, ścięgien, wiązadeł, stawów., gdzie powracamy do czucia siebie, miękkości, akceptacji, kobiecości, pełnej uważności. Yang symbolizuje działanie, dynamikę, którą wykorzystujemy w asanach bardziej aktywnie, budujemy wytrzymałość, siłę na poziomie ciała oraz umysłu. Praktykujemy w kręgu, w formie Mandali. Na koniec odbywa się głęboka relaksacja, połączona z aplikacją olejków eterycznych na skronie praktykującego (za zgodą ucznia).
“Odpoczynek jest uniwersalnym i kluczowym elementem praktycznie wszystkich metod leczenia. Filozofia Buddyjska uczy, że depresja wynika z nadmiernej aktywności, która nie jest właściwie zrównoważona odpoczynkiem. “
KIRTAN – BHAKTI YOGA –
Praktyka medytacyjna Bhakti, czyli ścieżki miłości i oddania Bogu poprzez śpiewanie mantr, bhajanów – świętych pieśni w fromie kirtaniu, czyli śpiewu grupowego z użyciem harmonium indyjskiego oraz innych instrumentów typu grzechotki, tamburynek, tingshe itp.
PORANNA KRIYA YOGA –
Praktyka obejmuje autorski zestaw kilkunastu ćwiczeń jogowo-oddechowych, medytację, mantrę oraz pracę z mandalą. Celem Kriyi jest pobudzenie energii w ciele fizycznym oraz subtelnym, przywrócenie sił witalnych, harmonii oraz spokoju umysłu, ustawienie intencji na cały miesiąc oraz wejście w koherencję serca poprzez wibrację mantry oraz świadomy oddech.
KREATYWNA YOGA Dla Dzieci – to praktyka dla dzieci w wieku 5 – 11 lat, łączy tradycyjne pozycje hatha jogi, techniki oddechowe, relaksacyjne z zabawą, ekspresją ciała, elementami arteterapii oraz muzykoterapii. Kreatywna Joga rozwija świadomość ciała, siłę, elastyczność, koordynację, wzmacnia zaufanie i pewność siebie, wewnętrzny spokój i równowagę, wrażliwość, kreatywność i wyobraźnię, uczy akceptacji do różnorodności oraz tolerancji dla świata.
Moje grupy otwarte są dla każdego!
Nie ma podziałów na początkujących czy zaawansowanych, to sztuczny podział, z którym spotkałam się jedynie w Polsce. Zaawansowania czego?
Na Hatha jogę zapraszam głównie dorosłych, ale czasem dopuszczam dzieci powyżej 11 roku życia, które wyrażają chęć i gotowość do głębszych praktyk jogi. Cieszy mnie ogromnie, kiedy praktykują całe rodziny, łączą się różne pokolenia, to jest właśnie Yoga = Połączenie, Jedność.
Dla młodszych dzieci (5-11 lat) oferuję Kreatywną Jogę łączącą elementy klasycznej hatha jogi, muzykoterapii oraz arteterapii.
Każdą praktykę zaczynamy od zatrzymania, świadomego oddechu, mindfulness, zaśpiewania mantry, zanurzenia się w dźwiękach Indyjskiego harmonium, intencji, pranayamy, dopiero później przechodzimy do asan, kończąc na relaksacji i medytacji. Jeśli szukasz praktyki bardziej sportowej, wyczynowej, skupiającej się na aspektach czysto fizycznych, powykręcanych pozycjach akrobatycznych to znajdź innego nauczyciela, a raczej instruktora fitnessu 😉
Ja zapraszam Cię w podróż w głąb siebie, odkrywania, doświadczania, poszerzania samoświadomości, miękkości, bo Yoga to taniec życia, przepływ, flow, oddech… to ścieżka samopoznania.
Praktyka Oddechowa
Godzinna praktyka oddechowa na wzmocnienie odporności, podniesienie sił witalnych połączona z wizualizacją, pracą energetyczną i medytacją.
Zainspirowana metodą Wima Hofa – Icemana, człowieka lodu, która polega na chwilowym wprowadzaniu się w stan kontrolowanej hiperwentylacji. Metoda ma na celu połączenie się ze swoją wewnętrzną mocą – podniesienie odporności na choroby, połączenie umysłu i ciała, a także odblokowanie energii płynącej w ciele.
Praktyka ta pomaga gromadzić w ciele więcej tlenu. Dzięki temu nasz organizm staje się bardziej zasadowy i poziom pH się harmonizuje. Odpowiedni poziom pH ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dzięki głębokim oddechom poprawia się też przepływ krwi i każda komórka zostaje dotleniona.
Przez praktykowanie ćwiczeń oddechowych, wyzwalasz więcej energii, stymulując swój układ nerwowy oraz zmieniając jego domyślne fizjologiczne reakcje. Taka praktyka w konsekwencji prowadzi do większej odporności na umysłowy i fizjologiczny stres. To wszystko prowadzi do większego poczucia kontroli w swoim życiu.