Kilka razy w życiu doświadczyłam poczucia tak ogromnego spełnienia i miłości do ludzi i całego świata, że mogłabym ze spokojem w sercu już odejść.
To również wydarzyło się wczoraj po magicznym spotkaniu w Kirtanie, wspólnym śpiewaniu mantr.
To uczucie jedności, szczęśliwości i błogości jest trudne do objęcia słowami.
Według Patañjalego doświadczenie to wynika z całkowitego skupienia uwagi nie na przedmiotach zewnętrznych czy ich własnościach, ale na naszych instrumentach poznawczych, które pozostając w stanie wewnętrznej równowagi (sattva) są ze swojej natury źródłem ānanda.
Doświadczanie takiej wewnętrznej ekstazy czy szczęścia nie ma źródła w zewnętrznych doznaniach zmysłowych, codziennych przyjemnościach czy przelotnych stanach umysłu. Przeciwnie, ānanda jest czymś, czego szukać należy w nas samych, wynika z naszej własnej natury, doświadczamy go w czystym stanie istnienia, w natchnieniu lub oświeceniu.
Naada Yoga Dźwięku oraz Bhakti są takimi ścieżkami, w których możemy doświadczyć stanu Ananda – radości, jedności, ekstazy oraz bezwarunkowej miłości do siebie, do ludzi, do Boga i całego Wszechświata
Moc kirtanu jest przeogromna, święte intonowanie mantr, to podróż do misternego związku pomiędzy wizją braku dwoistości z jednej strony i miłosnym oddaniem z drugiej.
Jest to przeżycie bardzo radosne, inspirujące, relaksujące, pełne entuzjazmu i miłości
Kirtan jest najpotężniejszą i najprzyjemniejszą formą medytacji jaką poznałam i doświadczyłam.
Odwieczna mądrość zawarta w tekstach jogi wyjaśnia, że mantry są transcendentalnymi dźwiękami. Oczyszczają świadomość i przynoszą głęboki wgląd w samego siebie, wewnętrzne szczęście i głęboki spokój.
Śpiewanie mantr sprawia, że jesteś tu i teraz, nie myślisz o przeszłości, nie zamartwiasz się przyszłością. Doświadczasz: miłości, radości, poczucie harmonii i jedności z całym światem, które możesz zabrać potem do swojego życia i zmieniać otoczenie na lepsze. Mantry pomagają przezwyciężyć wszystkie wyzwania, które przed nami stoją.
Podczas medytacji uspokajamy myśli i jesteśmy w bezruchu, dostajemy o wiele więcej energii i dotykamy głębi zrozumienia.
Gdyby ludzie zaczęli medytować (w jakiejkolwiej formie), wyeliminowalibyśmy wszystkie wojny i konflikty na Ziemi.
Buddha powiedział: „Zwycięzcy nigdy nie zaznają spokojnego snu. Ci, którzy przegrali, zawsze żywią chęć zemsty. Ale ci, którzy są pełni pokoju, śpią spokojnie”.
W wojnie, ani w polityce nie ma żadnej wygranej, ponieważ tworzyszy jej tyle złej woli w ludziach, że wkrótce odkrywasz, iż nie możesz ich kontrolować.
To jest jeden z powodów, dla których ostatecznie trzeba zrezygnować, odpuścić, odejść, nie dokarmiać tego pola.
Znajdziesz to w każdym konflikcie.
To nie jest czas na kontynuowanie aktów zemsty.
Nasza przeszłość jest za nami. Odpuść !!!
Zwróć uwagę, gdzie kierujesz swoje myśli, czym się karmisz.
Czy jesteś przepełniony lękiem, czy miłością ???
Strach jest jedną z najgorszych rzeczy w każdym konflikcie, obciąża energetycznie Ciebie i Twoich najbliższych.
Bądźmy uważni, empatyczni, życzliwi dla siebie i innych, bez oceny i stawiania murów
Stwórzmy pokój.
Zaczynając od własnego spokoju w sercu i umyśle.
To dar, który dajemy innym, by zyskać harmonię i znaleźć sposób na uzdrowienie na wielu poziomach.
“ Możesz podejmować różne praktyki duchowe, ale najważniejsze jest, byś całym sercem kochał. Miłość leczy wszystkie choroby. Miłość to lekarstwo na każde cierpienie. Zatem w pierwszej kolejności musisz wzbudzić w sobie miłość. “
” Ten świat zrodził się z miłości, jest podtrzymywany przez miłość i ostatecznie rozpłynie się w miłości. Każdy atom ma swoje źródło w miłości. Istnieją niezliczone siły na tym świecie, jak siła energii atomowa, czy siła pola magnetycznego, ale siła miłości przewyższa wszystko. Życie pozbawione wiary i miłości jest bez znaczenia i bez wartości. Miłość jest dla człowieka życiem i wszystkim na tym świecie. To z miłości wyłoniło się pięć żywiołów. To miłość świeci blaskiem w każdym człowieku. Lecz człowiek, nie będąc w stanie zrozumieć jej doniosłości, ogranicza ją do fizycznego przywiązania. Miłość matki do swojego dziecka można nazwać watsalją (czułością). Miłość między żoną i mężem to maha (zakochanie, zadurzenie). Miłość między przyjaciółmi i krewnymi to anuraga (przywiązanie). Miłość do materialnych przedmiotów to iczczha (pożądanie). Wszechogarniająca miłość skierowana do Boga jest znana jako bhakti (oddanie). ” Sai Ram” 27/2000, s. 19
Z miłością i wdzięcznością
Photo: Aneta Nowi
PASYA